Southeast Region FRA Essay Contest

 “What Memorial Day Means to Me”

2016-2017 Southeast Region Winners

7th Grade             Student                                               Sponsoring Branch

1st Place      (a)    Eduardo Florez                                  Branch 126, West Jacksonville, FL             

2nd Place               Chhavi Goyal                                     Branch 147, Sanford, FL

3rd Place               Frank Rivers III                                   Branch 269, Goose Creek, SC


8th Grade             Student                                                Sponsoring Branch

1st Place                Alyssa Savage                                    Branch 22, Pensacola, FL 

2nd Place               Soledad Magdalena Rodriguez      Branch 91, Jacksonville, FL

3rd Place               Grace Butler                                       Branch 44, Columbia, TN


9th Grade             Student                                               Sponsoring Branch

1st Place                Jeffrey Baker                                     Branch 202, Columbia, SC

2nd Place               Jessica Scannell                                 Branch 269, Goose Creek, SC

3rd Place               Michael Gloden                                 Branch 44, Columbia, TN


10th Grade           Student                                               Sponsoring Branch

1st Place     (b)      Rachel Butler                                     Branch 44, Columbia, TN

2nd Place               Esther Amina Cuevas                       Branch 91, Jacksonville, FL

3rd Place               Hailey Blevins                                    Branch 263, Cocoa, FL


11th Grade           Student                                                Sponsoring Branch

1st Place      (c)     Savannah Olsson                               Branch 91, Jacksonville, FL

2nd Place               Stacie Andersen                                Branch 147, Sanford, FL

3rd Place               Niya Niche Givens                             Branch 183, Interlachen, FL


12th Grade           Student                                                Sponsoring Branch

1st Place                Cassandra Rose Bentley                   Branch 34, Tallahassee, FL

2nd Place               Daniel Dyson                                      Branch 263, Cocoa, FL

3rd Place               Jedidiah Jenkins                                 Branch 44, Columbia, TN


All SER 1st Place Winners moved on to National

(a)  National - 3rd Place

(b)  National - 2nd Place

(c)  National - 3rd Place


Make a free website with Yola